ESPAÑOLMANIA #8

 

Kava. Coffee. Café.

Neseniai skaičiau straipsnį apie tai, kaip vienas italas gyvenantis Lietuvoje stebisi kaip mes geriame kavą (Tokia užplikoma kava, kokia yra populiari Lietuvoje, Italijoje laikoma nusikaltimu, už kurį sodinama į kalėjimą) Turiu omenyje įprastą būdą, ne tą buožišką su kavos aparatais,  o tą, prie kurio dauguma esame įpratę ir net nepagalvojame, kad galima kitaip. Viskas labai paprasta – užverda vandenėlis, užpili kavutę į puodelį, išgeri, tirščius išmeti ar panaudoji pylingui (ČIA pridedu vieną linksmą vonios skelbimą).
Tai va, papasakosiu ir aš nuotykį, tik ne apie italą, o apie ispaną, kuris manė, kad išėjau iš proto, nes geriu kavą taip, kaip geriu visą gyvenimą.

O buvo taip. Atvažiavęs į Lietuvą, ispanas pavaišino kava moka arba mocha, kaip kartais vadinama. Man labai patiko ta kava, todėl pagalvojau, kad matyt jis kavinuką tamposi su savimi, nes nelabai pas kažką ir esu mačiusi.

mokatumblr_mj6ztc4kjr1qioy59o1_1280

Užsimaniau ir aš tokio aparato, nuvažiavau į šalia esančią RIMI, bet neradau.

Po kelių dienų, nusprendžiau parodyti tam keliautojui ispanui kaip atrodo mūsų Akropolis, mat jis stebėjosi kaip net mažose parduotuvėse pas mus visko pilna.

Akropolio Maximoje mes taip pat pabandėme paieškoti to kavinuko, bet nei prie kavos aparatų, nei prie kitų virtuvės rakandų mes jo neradom. Staiga visai netyčia žiūriu – prie arbatinukų stovi vienos rūšies kavinukas, kurio principas lygiai toks pats, todėl griebėm jį – cool, pagaliau ir aš gersiu tokią skanią kavą. Mano draugas ispanas staiga sako, – palauk Rita, tau reikia kavos. O aš ir sakau, – turiu aš kavos namie. Ne, – jis man sako, – tau reikia maltos kavos, tokią, kokią geri kas dieną (suprask, – tirpią, kurios gyvenime negeriu), tau netinka. Sakau, suprantu, turiu aš tos maltos kavos, bet ok, galim ir nusipirkti, nes gal ir baiginėjasi.

Nueinam prie Lavazzos, paima jis tą pakelį ir sako, – šita super. Sakau, taip, super, žinau, aš ją geriu. Jis pamąsto ir atsargiai paklausia – su aparatu? Ne, sakau, su karštu vandeniu. Kaip, kaip tu ją geri?,- jis vėl nesupranta, – su filtru? Ne, po galais, kartoju, su karštu vandeniu! Ir staiga prisimenu tą italą iš straipsnio ir, kad juokiuosi, sakau, žinau ką tu turi omeny, vienas italas sakė, kad jūs ją geriate taip, kaip negalima gerti. Tada jis man ir sako, matai jis tau sakė, kad tu ne taip geri, kodėl tu taip geri, kodėl tau niekas nepasako, gi pavojinga!!! Perkreiptu veidu krizenu ir tvirtai sakau – visi pas mus taip geria, visą gyvenimą aš taip geriu. Jis stovi ir nesupranta absoliučiai nieko. Žiūrėk, – jis man aiškina, – matai čia užrašyta, reikia gerti taip, taip arba taip, o kavą laikyti šaldytuve (What??? Bet rimtai taip ir parašyta: „After opening, keep your Lavazza coffee in the fridge in an airtight opaque container. Stored like this your coffee will taste great for up to 3 weeks.“) ir tikrai negalima tiesiog užpilti vandeniu. Ok, sakau pagaliau,  viską suprantu, bet gal parodysiu aš tau gyvai, kaip mes geriame kavą.

11787434_10207197502443959_1456581641_n

Grįžtam iš tos Maximos ir sakau – kaip gerai, kad radome tą kavinuką, bet keistoje vietoje prie arbatinukų. O jis man vėl mandagiai tėškia – Ten ne arbatinukai, o kavinukai taip pat. Sakau – ten arbatinukai. Kavinukai. Arbatinukai. Tai kaaip jūs geriate arbatą??? Aiškinu: įdedam arbatą, suspaudžiam arbatžoles ir geriam, arba tiesiog į puodelį. Googlina jis man ir rodo, kad čia ne arbatinukas, o kavinukas. Rimtai, užpila kavą, suspaudžia ją. O ir ant Lavazzos nugarėlės toks pat  arbatinukas / kavinukas papaišytas.

Taigi, taigi, taigi. Parodžiau kaip mes geriame kavą.  Maišydama ką tik užpiltą puodelį, akyse mačiau siaubą, po to sekė beviltiški mėginimai stalčiuose surasti kokį nors filtrą mano kavai. Dėl viso pikto ant viršaus uždėjau lėkštelę, kad labiau sutrauktų. Tirščiai labai gražiai nusėdo puodelyje ir kava buvo visiškai be jų. Rodžiau tai, bet jam atrodė, kad tai yra ne tai.

P.S. Dėl viso pikto kavą įdėjau į šaldytuvą.

1 Comment

  • Prancūziškas presas (čia tas nuspaudžiamas stiklinis) tinka kavai ir arbatai, universalus daiktas. O kam dar tinka – tai išsiplakti pieną kapučinui. Pilam pakaitintą pieną, makaluojam, nuimam nuo viršaus geresnę putų dalį ir vėl makaluojam, nuimam. Išmokau Romoje 😉

    O tie moka aparatai geriau nei nieko, bet reikia žiūrėti kokia kava kokiu vandens santykiu, ne visada gerai gaunasi – nebent pagrindas kapučinui, tada tinka be kalbų. Slaptesni kieti būdai yra dar bent du: vienas, tai popieriniai filtrai, imu pas Rimi tokius storus pokus, ilgam. Naudoju dėdamas piltuvėlyje, papildomai užlankstau perforuotus apačią ir priešinga kryptimi šona – papildoma apsauga nuo išsižiojimo. Skonis gaunasi geras, vienas geresnių. Ir kitas slaptas yra AeroPress, turi kavos šopukai tiek nekropoliuose tiek internetiniai, 99 Lt standartinė kaina. Aukščiausios prabos kava gaunama. Minusas – reikia pasirūpinti spec popierinių filtriukų ten pat kur aparatai.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *